Pi Wars
Türkiye 2021

Raspberry Pi Tabanlı Robotik Yarışması

Hemen Başvur

Pi Wars TR Yarışma

Pi Wars son 6 senedir İngiltere Cambridge Üniversitesinde gerçekleşen bir robotik yarışmasıdır. Yarışmada takımlar Raspberry Pi tabanlı mobil robotlarını çeşitli otonom ve uzaktan kumandalı görevlerde yarıştırır, her görevi tamamlama hızına ve başarı oranına bakılarak puanlandırılırlar.

Bu sene üçüncüsü gerçekleşecek Pi Wars etkinliği ile ülkemizde takımlar arası rekabeti ortandan kaldıran, robotiğe yeni başlayanları teşvik eden, ve katılımcılardaki "maker" ruhunu canlandıran bir yarışma kültürü oluşturmayı hedefliyoruz. Bu sene, pandemi dolayısıyla Pi Wars Türkiye sanal ortamdan yapılacaktır. Detaylı bilgilere şartname kısmından ulaşabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretsizdir.

Yarışmanın tüm aşamalarının online platformda gerçekleştirilecek olması nedeniyle engelli öğrencilerin başvuru yapmasına engel bir durum bulunmamaktadır. Başvuru sırasında bildirilmek koşuluyla destek araç-gereç ve donanım ihtiyaçları karşılanacaktır.

Yarışma 22 Haziran'da gerçekleşecektir.Pi Wars TR Eğİtİm

Türkiye'de robotiği daha erişilebilir kılma misyonumuzu sadece bir yarışmayla gerçekleştiremeyeceğimizin farkındayız. Bu sebeple, 2 senedir yarışma öncesi verilen Pi Wars TR Eğitimi'ni bu sene de devam ettiriyoruz!

Yarışmaya katılan tüm takımlar, 30 Ocak'tan itibaren HisarCS tarafından hazırlanan "Sıfırdan Raspberry Pi Tabanlı Robot Yapımı: Pi Wars Türkiye" adlı online eğitim videoları ile yarışmaya hazırlanabilecekler. Bu videolarda Python, Raspberry Pi, 3D tasarım ve bilgisayar görüsü konularına değinilecek ve eğitimin sonunda her takım öğrendiklerini kullanarak kendi basit RasPi robotunu yapacak.

Şubat ayı boyunca takımlar Pi Wars TR mentorlarıyla bir araya gelebilecek ve sorularını sorabilecekler. Takımlar yarışmaya kadar olan süreçte Discord kanalımızdan diğer takımlar ile iletişim halinde olup birbirlerine yardım edebilecekler.

Seçilen 10 takıma kendi robotlarını geliştirebilmeleri için gerekli malzemeleri içeren robot kitleri sağlanacaktır. Diğer takımlar yakın zamanda açıklanacak olan malzeme listesini kullanarak gerekli parçaları satın alabilirler.
Yarışma Programı

*Online ortamdan gerçekleşecektir.

Açılış

Robot Videolarının İzlenmesi

Ara

Süpriz Etkinlikler

Kazananların Açıklanması & Kapanış2021 Görevleri

*Video ile katılım olacaktır.


Dart

Robotunuz, sizinle dijital olarak paylaşılacak A4 boyutundaki hedeflere isabetli bir şekilde atış yapmalıdır.

Atölyede Fare

Robotunuz (nam-ı diğer fareniz!) tasarımı takım tarafından yapılmış ve engellerle donatılmış bir atölyeyi en kısa sürede tamamlamaya çalışacaktır.

Milim Milim

Robotunuz, otonom olarak 1 metre uzaklıktaki bir duvara, çarpmadan, olabildiğince yaklaşmalıdır.

Çizgi İzleme

Robotunuz beyaz arka plan üstünde çizilen, siyah bir çizgiyi olabildiğince hızlı ve kusursuz bir şekilde, kontrol edilmeden (kullanıcı girdisi olmadan) takip etmelidir.

Hızlı Yemek

Robotunuzun, sizler ile paylaşılacak tek renk ağırlıklı “malzeme” küplerini, rastgele pozisyonlarda iken tanıması ve istenilen sırada dizmesi gerekmektedir.ÖNEMLİ LİNKLER

SSS

Teslİm Lİnklerİ

  • https://docs.google.com/forms/d/1n1Mgrz25IlFNkpC7hHHbSpXQTEBZzzqOdG68J0ccMw4/edit
  • https://docs.google.com/forms/d/1VyMjvL-finoJ-N35dail__fL7SJQGLymFENkHvr6enI/edit
  • https://docs.google.com/forms/d/1JrhiJWGUHfYhWd2x92tNIV9zS06hrhUVRA6riX2LHFc/edit
  • https://docs.google.com/forms/d/1WW7fMZHD15Vs_LQaALgSxmlGeL8dMRtzFI5vap2jPeY/edit
  • https://docs.google.com/forms/d/1qiMi-pHflC6-HDYzn-fFfyjQ_W-3Jw91SUJIfoLRBYY/edit
  • https://docs.google.com/forms/d/1hzI2-mVN7lgg0DUaJgGBjuCmKxwYuJFvRT8zMbOUNo0/edit
  • https://docs.google.com/forms/d/19MwQfMJs5IMp0DV6Z0G80WidGVSDNnxB9Uj5FPVaOzY/edit
  • https://docs.google.com/forms/d/1eNisitI8rt4KM-mImpOw0YFUqckyUnlSKeA4KaLN_gM/edit

İletİşİm

Adres

Hisar Okulları
Göktürk Merkez, İstanbul Cad. No:3, 34077 Eyüp/İstanbul